O našem stanovanju sem že pisala...zato veste, da v fini mini otroški sobici težko bivata dva. In tako, naši drugorojenki, v spalnici ne pripada le posteljica, ampak ima kar svoj kotiček.
Drobne pozornosti so tiste, ki rišejo nasmehe in dajejo čarobnost našemu življenju. (Katjina ustvarjalnica)
sreda, 26. julij 2017
ponedeljek, 24. julij 2017
Mlekec
Mlekec. Takšen ali drugačen. Mamin ali adaptiran. Kravji ali sojin. Domač ali alpski. Večno povzroča vprašanja in nestrinjanja.
V prvo nisem dojila. Dojenčica ni pravilno sesala in kombinacija povpraševanje/ponudba se tako ni izšla. Mlekeca ni prineslo niti črpanje, zaradi nepravilnega sesanja pa je vse skupaj bolelo "ko'hud**". Vedno sem mislila, da bom dojila, to se mi je zdelo povsem enostavno in naravno...zato je potem sledila še ''sikerancija'' in psihična obremenitev. Mala ni pridobivala na teži in tudi z jokom je kmalu pokazala svojo lakoto. Tako sem si ob podpori moža le uredila po glavi, da tako pač mora biti in se počasi navadila na prekuhavanje vode, merjenje mleka in vsega dodatnega dela, ki ga prinese flaška. Potem pa sem se navadila, ugotovila kako si vse skupaj olajšati in pripraviti v naprej...in moja, sedaj triletnica, je čisto lepo zrasla ob mlečni formuli. In - trkam! - je zdrav in nasmejan otrok.
Potem pa je prišla druga nosečnost in tukaj je naša drugorojenka. V začetku je vse kazalo, da bo dojenje steklo, a po 14 dneh se je spet pokazalo, da mlekeca ni dovolj in sem začela z uporabo dodatka. Takrat sem naletela na tale članek (klik), ki mi je zelo všeč in ga v branje priporočam vsaki bodoči (prvič) mamici. Vendar, roko na srce, katera mamica pa si lahko v drugo, ko prvorojenec potrebuje največ naše pozornosti, privošči "piknik v postelji".
Tako sem se tokrat brez obremenjevanja in brez stresa odločila, da se ne mučim in ne rinem z glavo skozi zid...da je tako zame in za moji dve punci najbolje. Otroci čutijo naš stres in slabo voljo...prav tako pa tudi zadovoljstvo.
Srečna mama - srečni otroci ♥♥♥
(Bodi: Larina omarca)
Porodna izkušnja (v drugo)
Bil je povsem običajen junijski dan..sončno jutro, 4 dni pred predvidenim rokom. Ob 8 uri sem imela pregled pri ginekologinji, ob devetih pa je Ina imela sistematiko za tri leta. Dragi je bil v službi, zato sva k zdravniku odšli z mojima staršema. Ko smo vse uredili, smo skočili še v trgovino, potem pa v miru na kavico in "nagradni" sladoled.
V trgovini me nekaj začne špikat, ampak še dve uri nazaj sem bila na CTG-ju, zato si nisem mislila, da bi lahko šlo zares. Ob 11.30 pridemo domov, rahle bolečine pa še zmeraj prihajajo, zato začem gledat na uro. To je to, intervali so tu...mamici namignem, da bom verjetno šla, pokličem tudi dragega, a mu rečem naj še ne hodi iz službe, atiju (edinemu, ki me lahko pelje) pa naročim naj nikamor ne hodi. Minute med popadki se začnejo krajšati in zaradi hitrosti prvega poroda se odločim, da ne čakam več. Skočim pod tuš in se s popadki na 10 minut odpravim v porodnišnico. Ob 13.30 me po opravljenem CTG-ju pregleda še zdravnica in odloči, da namesto v porodno sobo, grem še na oddelek.
Do takrat je v Celje prišel tudi možek, saj se je odločil, da vseeno prej oddide iz službe...in hvala bogu, da se je tako odločil. Ob 15.00 mi je odtekla voda in ob 16.01 sem v naročju že držala svoj drugi zakladek. Hitreje, a bolj boleče, kot prvič, z raztrganino, a povsem naravno, brez klistirja in protibolečinskih sredstev.. z ljubečo pomočjo dragega in najboljše babice ga. Žagar (Porodnišnica Celje), ki je povsem po naključju na svet spravila obe moji princeski.
"Najprej sva imela drug drugega, nato sva dobila vaju, sedaj imava vse!"
sreda, 12. julij 2017
Za vse MAMICE
Živijo, mama. Kako si? Mislim, res, kako si? Rekla boš, da si v redu, a jaz vidim, da nisi. Nič ni narobe, če nisi v redu. Tudi jaz nisem v redu. V resnici ne poznam niti ene mame, ki je »v redu«. V bistvu mislim, da bi morali zbrisati »v redu« iz našega slovarja. Me smo večino dni veliko več in veliko manj kot v redu.
Materinstvo je dihotomija ekstremov.
Najvišji vzponi in najnižji padci.
Intenzivna veselja in nore frustracije.
Ljubezen, ki te prevzame in izčrpanost, ki te dotolče.
Ti ekstremi te lahko izmozgajo. Ja, tudi tisti dobri. Nenehni vzponi in padci lahko vplivajo na psiho in dušo. Materinstvo te lahko psihično utrudi, še posebej, če ne skrbiš dobro zase. Vem, vem. Skrb zase lahko občutiš kot še eno dodatno obveznost v svojem kilometer dolgem seznamu opravil. Kako lahko sploh skrbiš zase, ko pa imaš majhne človečke, ki se zanašajo nate, da boš skrbela zanje? Počutiš se iztrošeno. Ničesar ni več ostalo, kar bi lahko dala sebi. Prosim, pozorno me poslušaj, mama. Bila sem tam, kjer si zdaj ti. Jokala sem, ko je jokal moj otrok, neprespana in nemočna. Zrla sem skozi okno z igračami nametane dnevne sobe in se spraševala, kako sta ta kaos in zmešnjava postala moje življenje. Čutila sem cefranje svojih živcev, kot da bi fizično čutila njihovo obrabljanje in se spraševala, če se bom dejansko zlomila. Borila sem se s silo, ki me je prepričevala, naj odkorakam skozi vrata in odidem daleč, daleč stran. Kar sem se naučila v petnajstih letih starševstva je, da se tej sili ne bi smela upirati. Morala bi popustiti. Poslušaj me.
(Foto: RD2 photography)
Materinstvo je čudovito in magično in tudi grozno in naporno. Toda ko občutite samo grozo in napor, ne da bi občutili tudi navdušenje in magičnost, potem je čas, da si vzamete odmor. ''Ampak zakaj potrebujem odmor? Svoje otroke imam rada'', si misliš, najverjetneje z zajetno mero krivde. Stvar je v tem.
Ljubezen je neomejen vir. Energija ni.
Ljubezen je tvoj motor, energija pa je tvoje gorivo.
Brez goriva te vsa ljubezen tega sveta ne bo pripeljala nikamor.
Tu sediš nedejavna, vedoč, da bi se morala premikati, a popolnoma nesposobna, da bi to izvedla. Moraš se napolniti in idealno je, da to storiš, preden se povsem izprazniš. Tega verjetno ne boš želela slišati, a da bi se mama lahko napolnila, vedno zahteva od nje, da pusti svoje otroke. To je res, žal mi je. Ne moreš natočiti goriva v svoj avto, medtem ko ga voziš. Misliš, da delaš otrokom uslugo s tem, ko jim podarjaš 100 % svojega časa, vendar je ne – ne delaš jim usluge in nisi ves čas 100 odstotna. Ti si tam, vendar te ni.
Zaupaj mi, ko ti povem, da tvoji otroci potrebujejo to, da si vzameš odmor. Potrebujejo mamo, ki ni izčrpana. Potrebujejo mamo, ki jim lahko da oboje – ljubezen in energijo. Potrebujejo mamo, ki je bila dovolj časa stran od njih, da lahko dejansko uživa, ko je z njimi. Vem, da je zate lahko že celotna ideja stresna, vendar je tu dobra novica: dejansko ne zahteva veliko. Veste, kako malo časa je treba, da napolnite gorivo v avto in potem lahko vozite kilometre in kilometre? Potrebujete več kot le nekaj minut stran od materinstva, a ni treba, da je to celi vikend ali celo cel dan. Samo uro ali dve namensko, zavestno polnjenje tvojega rezervoarja lahko naredi veliko spremembo. Odnesi svojo zadnjico v kafič ali knjižnico ali v spa center ali v telovadnico ali kamorkoli, kjer bi se najbolj počutila ti. Vzemi knjigo ali telefon ali kakšno revijo ali svojo najboljšo prijateljico – karkoli, kar potrebuješ, da bi si napolnila svoj prazen tank. Mogoče potrebuješ le spanje. Vzemi si ga. Če nimaš nikogar, ki bi lahko pazil na tvoje otroke za eno uro ali dve vsake toliko časa, se priključi kakšni skupini mamic. Če ti prva ne bo všeč, išči naprej. Če boš našla vsaj eno enako mislečo mamo, s katero bi si izmenjevale materinske zgodbe, ti to lahko spremeni življenje.
Karkoli boš naredila, ne misli, da je to, kar čutiš sedaj, kar bi naj materinstvo bilo. Včasih je zanič, ja. Včasih je izčrpajoče. To so univerzalne resnice. Če pa čutiš, kot da bi stala na robu pečine gledajoč v prepad, je to znak, da moraš stopiti nazaj in se za nekaj časa umakniti. Vem, da je težko, toda navdušena boš nad tem, kako malo polnjenja je potrebno, da spremeniš celoten pogled na materinstvo. Opustiti moraš idejo, da dobre mame ne potrebujejo odmora. Redni odmori te bodo zavarovali pred zlomom. Dobre mame poskrbijo, da je za matere njihovih otrok poskrbljeno. Pika.
Zato se napolni, mama, zavoljo svojih otrok kot tudi zavoljo sebe.
To te bo naredilo boljšo, srečnejšo in bolj polno mamo.
Zagotovljeno.
Avtorica besedila: Annie Reneau
Povzeto po: zastarse.si
sreda, 5. julij 2017
Tretji RD
Naše tretje praznovanje rojstnega dne je minilo v znamenju samorogov, metuljčkov, čarobnih vil, Mije in Riksla. Že veste o kateri risanki govorim?
Mia in jaz je bila tema letošnjega praznovanja. Pri treh letih je izbor risank že kar pester in posledično je pester tudi izbor rojstno dnevnih tem, če k temu prištejem še dejstvo, da je slavljenka letos prvič sodelovala pri izbiri tematike, pa mislim, da sem jo še kar dobro odnesla :)
Priprave v glavi so se, kot ponavadi, začele že zgodaj...zaradi bližajočega se poroda, pa sem šla letos tudi v izdelavo bolj zgodaj, saj nikoli ne veš kdaj se detece odloči pokukat na svet. Vabila in papirna dekoracija so tako, tudi v tretje, moje delo, slamice, posodice, balone ipd. sem naročila na E-bayu, pri hrani pa mi je pomagala babi (moja čudovita mami).
In tako se je naše dvorišče za en dan spremenilo v Sintopijo...s sončnim vremenom ter veliko otroškega veselja in direndaja.
Majčka za slavljenko: Larina omarca
Torta: Slaščičarna Brglez
Dekoracija: Katjina ustvarjalnica
Klik - za obujanje spominov na drugo svečko :)
ponedeljek, 3. julij 2017
Despacito :)
Ponavadi se podobni posti začnejo s "Kdaj veš, da si mama", a tokrat je to doletelo našega atija. No, če pomislim drugače, bi lahko napisala tudi "Kdaj veš, da si star" :)
Nekaj let nazaj sva bila na tekočem z vso aktualno glasbo. Takoj je bila naložena na računalniku, telefonu, USB-ju in obvezno v avtu...tam pa seveda na ves glas. Danes v avtu poslušamo Pet majhnih račk in se veselo pogovarjamo o drevesih, hiškah ter ostalih čudnih stvareh mimo katerih se vozimo. In še dobro, da obstajajo radijske postaje, da se lahko mamice (in atiji) na hitro izobrazimo o trenutni glasbeni sceni. Najpopularnejši komad se tam sigurno vrti vsak dan - trikrat na dan :)
Naročite se na:
Objave (Atom)